امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اندیشه چیست ؟
نویسنده پیام
طالب آفلاین
(کاربر فعال)

موضوع‌ها: 121
اعتبار: 40
ارسال: #1
اندیشه چیست ؟
بنا به قولی که داده بودم ، این موضوع رو ایجاد کردم .

اینجا اسمش اندیشگاهه و باید رسمش هرچه بیشتر اندیشه باشه تا نامش با مسمّاتر بشه ؛
همچنان که تا حالا دوستان همراه ، از این حیث ، خود خوبی نشون دادن .
حقیقت حفظتون کنه . 55

دوستان ، اندیشه ( فکر ) :
چیه ؟
چرا ؟
فرق و ربطش با نطق ( گفتار و حرف زدن ) چیه ؟
چه انواعی داره ؟
مقتضیات و موانعش کدومن ؟
و و و
...
به خودم برسم ، بعید میدونم حل نشده ای بمونه .
07-19-2015، 07:00 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
مسافر شب آفلاین
مسافر شب

موضوع‌ها: 50
اعتبار: 14
ارسال: #2
RE: اندیشه چیست ؟
فکر یعنی حرکت ذهن از مجهولات به سمت معلومات و کنکاوش و جستجو در معلومات و دوباره حرکت به سمت مجهول البته با جواب
البته فکر و تفکر خیلی فراتر از این مباحث است به صورتی که خیلی از اعمال خارق العاده ای که مرتاضان انجام می دهند نیز از طریق همین فکر است.
حدیثی هم که حضرت پیامبر (ص) فرمودند: همانا اعمال به نیات انها است>> یکی از مصادیق نیت همان فکر است.
فکر می تواند انسان سالم را بکشد و نیز می تواند انسان مریض صعب علاج را زنده نگه دارد البته به این قسمت از فکر در علو روانشناسی " تلقین" می گویند.
بگذارید پا را فراتر بگذاریم و بگوییم هر چه فکر کنید به سرتان می آید و شاید چشم زخم و فال نیک زدن از این قِسم باشد.
در انتها باز هم تاکید بر این حدیث شریف دارم البته با تفسیری دقیق تر که " همانا اعمال به افکار انهاست"
موفق باشید
07-25-2015، 09:35 PM
ارسال‌ها پاسخ
طالب آفلاین
(کاربر فعال)

ارسال: #3
تشکر آقا حمید
میشه شواهدی بر این ادّعاها ارائه کنین :

1- البته فکر و تفکر خیلی فراتر از این مباحث است
2- خیلی از اعمال خارق العاده ای که مرتاضان انجام می دهند نیز از طریق همین فکر است
3- یکی از مصادیق نیت همان فکر است
4- فکر می تواند انسان سالم را بکشد و نیز می تواند انسان مریض صعب علاج را زنده نگه دارد
5- به این قسمت از فکر در علو روانشناسی " تلقین" می گویند
6- هر چه فکر کنید به سرتان می آید
07-26-2015، 08:48 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
مسافر شب آفلاین
مسافر شب

ارسال: #4
برای رسیدن به شواهد بر این مدعاها توصیه دارم کتاب غلبه بر نگرانی از الکسیس کارل را مطالعه فرمایید.
در این کتاب به خوبی از قدرت تفکر و تاثیر ان بحث می شود.
1- اما سوال اول: اگر تفکر محدود به همین مرز مشخص بود خداوند متعال نمی فرمود که یک ساعت تفکر از 70 سال عبادت بالاتر است.
2- این که مرتاضان از طریق تفکر اعمال خارق العاده خود را انجام می دهند را از روش تزکیه و تمرکز انها فهمیدم. چون تمرکز فقط از طریق فکر است.
3- یکی از مصادیق نیت همان فکر است را با تعقل فهمیدم و از فحوی احادیث استخراج کردم و از طرفی چون کلام پیامبران ابعاد مختلفی دارد و تک بعدی نیست بنابراین استناد ان را تفکر خالی از لطف نیست و در ضمن اگر نیت همان تفکر نیست پس چیست؟
4- بر اساس داستان های کوچه و بازاری مثل جواب آزمایش دو نفر جابجا شد شخصی بیماری لاعلاج داشت و شخص دیگر سالم بود ولی در آخر ....رجوع به کتاب غلبه بر نگرانی/الکسیس کارل
5- در کتب روانشناسی درباره تلقین بسیار بحث شده- رجوع کنید به کتب روانشناسی
6- این را خودم از فحوی احادیث استخراج کردم و تجارب شخصی خودم.
در پایان کتابی را که معرفی کردم فقط برای شاهد مثال بود وگرنه با عقاید الکسیس کارل اجمالا موافقم ولی در برخی از موارد بخصوص اعتقادی مخالفم.
موفق باشید
07-26-2015، 09:08 PM
ارسال‌ها پاسخ
طالب آفلاین
(کاربر فعال)

ارسال: #5
بابت کتاب و پاسختون تشکر
1- چرا ؟ ( چه رابطی بین « این تعریف از تفکر » و « بهتر از هفتاد سال عبادت نبودنش » هست ؟ )
2- این که تمرکز از راه فکر باشه دلیل خوبیه برای این که بگیم تمرکز خود فکره ؟ الآن اگه لبخند از راه محبّت به دست میاد یعنی محبّت و لبخند یه چیزن ؟ ( آیا طریق و مقصد یک چیزن ؟ ) اگرچه خوبه برای همین ادّعای « تمرکز فقط از طریق فکر است » هم شاهدی محبّت کنید
3- الف : لطف میکنید برهانی که با تعقّل بهش رسیدین رو ارائه کنید ؟ / ب : چون کلام پیامبران ابعاد مختلفی داره بنابراین اگه میگن نیّت ، منظورشون تفکّر هم هست ؟ پس شاید منظورشون از نیّت ، همه ی حالات و درونیات و حتّی افعال و ... هم باشه ؟ / ج : گویا نیّت به معنی قصد و غرض باشه که موطنش قلبه ( در حالی که تفکر ، کار عقله )
4- بر اساس داستان کوچه بازاری ؟ خب چون داستان رو تا آخر نفرمودین و منم هنوز کتابی که معرّفی کردین رو پیدا نکردم نمیشه نظر قطعیم رو بگم اگرچه بعید میدونم تفکر منطقی توان این چنینی داشته باشه .
5- تلقین و تفکّر ؟ آیا تلقین مربوط به اعتقاد و عمل نیست ؟ ( در مقابل تفکر که مربوط به علم و نظره ؟ )
6- بعید میدونم چنین چیزی باشه مگه با وساطت امر دیگه ای ( یعنی حداقل بعید میدونم تفکر به طور مستقیم سبب حوادث باشه )
متشکر برادر
07-26-2015، 10:51 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
مسافر شب آفلاین
مسافر شب

ارسال: #6
1-رابطه تضمنی
2-بدیهیات
3- از طریق حدیث حلال محمد...."الی یوم قیامه"
4- داستانهای برگرفته از واقعیات....رجوع کنید به عوام - داستان تغییر آزمایش دو فرد
5- برای درک بهتر تلقین رجوع کنید به کتب روانشناسی
6- رجوع کنید به کتاب قدرت تفکر
موفق باشید
07-27-2015، 02:19 PM
ارسال‌ها پاسخ
طالب آفلاین
(کاربر فعال)

ارسال: #7
بازم تشکر
1- میشه رابطه ی تضمنی رو در اینجا توضیح بدین ؟
2- الف : عرضم دو بخش داشت که فقط به یکیش پاسخ دادین / ب : لطفاً میفرمایید چه نوع بدیهیه ؟
3- الف : به بخش دیگه ی عرضم پاسخ ندادین / ب : من گیج شدم ؛ چطور از حدیث « حلال محمد ... الی یوم القیامة » استخراج کردین که « یکی از مصادیق نیت همان فکر است » ؟!! لطفاً توضیح میدین ؟
4- کتابی که فرمودین رو در دسترس ندارم ؛ ممکنه بزرگواری کنید و داستان رو تعریف بفرمایید ؟
5- الف : به سوالم پاسخ ندادین / ب : این که به کتب روانشناسی رجوع کنیم رو که سابق هم فرموده بودین . شما لطف کنید از کتب روانشناسی برای ما بگین ؛ یعنی انتظار دارین برم کلی کتاب روانشناسی بخونم تا ببینم احیاناً از جاییش ادّعای عینیّت تضمّنی فکر و تلقین پیدا میکنم یا نه Smile ؟ امکانش هست که شما بیشتر از ما دستگیری کنید و مشخص تر توضیح بدین ؟
6- تشکّر از ارجاعتون ، لکن شما که کتاب رو مطالعه فرمودین اگه توضیحی میدادین هم بد نبود .
یا حق عزیز
07-27-2015، 02:57 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
مسافر شب آفلاین
مسافر شب

ارسال: #8
با سلام به دوست کنجکاو و فعال انجمن
واقعیتش این جوابها تمام بضاعتمان بود و ما دیگر حرفی نداریم جز این که دعا کنیم " ربنا لایکلف الله نفس الا وسعها"
همیشه موفق و سلامت باشید
07-27-2015، 09:28 PM
ارسال‌ها پاسخ
mimasam آفلاین
(ناظم انجمن)

موضوع‌ها: 109
اعتبار: 35
ارسال: #9
انچه به ذهن من میرسه
اندیشه نوعی از پردازش داده ها هست.که البته با توانایی تولید داده .
میتونه داده های خام و ساده رو بپزه و بتونیم ازش استفاده کنیم
و همچنین میتونه دادهای سنگین رو تجزیه کنه تا ازش استفاده کنیم.
و همچنین میتونه دادها رو با هم ترکیب کنه و داده جدید بوجود بیاره..... خروجی که اندیشه میده میتونه هم محصول باشه و هم میتونه داده جدید باشه.
یه جور دیگه بشه بهش نگاه کرد
مثل اشپزی میمونه ...البته نه اشپزی با دستور.... بلکه اشپزی که بهت یه سری مواد بدند و بگن باهاش غذا درست کن.

و خودم فکر کردن رو با اندیشیدن کمی تفاوت قاعل میشم. فکر کردن گاها رجوع به حافظه هم معنی میشه.

اینایی همکه گفتم حاصل یه اشپزی تو مدت کوتاه بود که چون سریع پختم شاید مزش خوب نشه..ببخشید
بجاي اينكه با يك تير چندين هدف رو نشانه رويد...هدف بزرگتري رو انتخاب ، و با چندين تير اون رو بزنيد
رنگ همه باشیم و در عین حال بی رنگ، مثل نور.
07-27-2015، 10:30 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
طالب آفلاین
(کاربر فعال)

ارسال: #10
مسعود جان خیلی به جا فرمودی که گاهی مردم به رجوع به حافظه میگن فکر کردن . تکمیل میکنم که کلّاً گاهی به توهّم و تخیّل فکر کردن میگن . و از واژه ی اندیشه کمتر تو محاوره استفاده میکنن ، بنابراین اندیشه رو با دقّت بیشتر به کار میبرن . عرضم اینه که گویا اگه عبارت فکر کردن رو هم با دقّت استعمال کنیم یعنی : یا با توجّه به معنای لغویش ازش استفاده ببریم ( 1 ) و یا پایبند به حقیقت وضع اصطلاحیش باشیم ( 2 ) معادل همون اندیشه کردن میشه .
07-28-2015، 12:33 AM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان