امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کتاب و سینما
نویسنده پیام
طالب آفلاین
(کاربر فعال)

موضوع‌ها: 121
اعتبار: 40
ارسال: #1
کتاب و سینما
آرزوی سلام واسه همه مهربونای اهل اندیشه
یه سوال و بحث ، تقدیم به شما که قدر بحث و گفت و گو رو میدونید :
آیا منزلت فیلم و سینما در وجود و تکوین ( راحت و خودمونی بگم : زندگی و عمل ) ، مثل جایگاه کتاب در علم و تدوین و اندیشست ؟
توضیح نظرم :
دریافت ( واردات ) انسان در علم ، شنیدنه و پرداختش ( صادرات ) ، حرف زدن ؛ دریافت غیر زندش خوندن نوشته هاست و پرداخت غیر زندش ، نوشتن .
همینطور دریافتش در عمل ، دیدنه و پرداختش کار کردن ؛ دریافت و پرداخت غیر زندش چی ؟ آیا عکس و فیلم در اینجا معادله متون و الفاظ کتبی در تدوین هستن ؟

..................................................................................

دیگه این که : کلا ( از هر لحاظ که علاقه دارید ) چه جایگاهی واسه تلویزیون و فیلم و سینما میبینید ؟
به خودم برسم ، بعید میدونم حل نشده ای بمونه .
11-28-2014، 08:15 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
mimasam آفلاین
(ناظم انجمن)

موضوع‌ها: 109
اعتبار: 35
ارسال: #2
RE: کتاب و سینما
دقیقا منظورت رو متوجه نشدم
و همچنین فکر میکنم دریافت هم علم و هم عمل دیدن و شنیدن هست و پرداختش عمل کردن و سخن گفتن هست.

ولی در مورد فیلم و کتاب
به نظرم فیلمها ( سریالها و فیلمها و بعضی مستندها و... ) به خودی خود علم زیادی منتقل نمیکنند ولی انگیزه ایجاد میکنند.... انگیزه جستجو و کسب علم که یا با دیدن و شنیدن مستقیم و یا با دیدن و شنیدن غیر مستقیم و یا با مطالعه بدست میاد .
البته امروزه بسیاری از کتابها هم اینگونه هستند.
اما در مورد رسانه های تصویری ( ویدعوهای مختلف از جمله اخبار، سخنرانی ها و گفتگوها ، مناظره ها و... ) برخی اوقات علم زیادی منتقل میکنند که حتی بعضی اوقات بعضی ها کتاب هم میشوند.

چند نکته
1- جذابیت : جذابیت بسیار مهم هست...احتمال دارد کسی عقیده ای دارد بسیار پاک و زیبا و دهها کتاب نوشته .... ولی چند نفرکتابش را میخواند؟..... شاید دلیلش این است که اولا انگیزه مطالعه پایین هست و ثانیا خواندن موارد طولانی خسته کننده هست.......... ولی شخص دیگری اندیشه های همین نفر را در قالب فیلم میکند و کلی مخاطب کسب میکند.....
2-تاثیر گذاری و اثر بخشی : متنها خیلی کمتر از تصویرها بر عواطف تاثیر میگذارد.... و همچنین متنها زودتر از یاد میروند
3-نحوه تماشا و خواندن: خواندن ( بجز اهل مطالعه) خسته کننده هست .... ولی فیلمها را حتی بیشتر اوقات در مواقع خستگی مشاهده میکنند.
بجاي اينكه با يك تير چندين هدف رو نشانه رويد...هدف بزرگتري رو انتخاب ، و با چندين تير اون رو بزنيد
رنگ همه باشیم و در عین حال بی رنگ، مثل نور.
11-28-2014، 08:54 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
گل پونه آفلاین
مدیر بخش شعرو ادب

موضوع‌ها: 83
اعتبار: 33
ارسال: #3
بنده هم همچنین...ب مفهوم بخش اول فرمایشتون رو متوجه نشدم. ..
مقصود سوال دومتون رو هم ...آیا منظورتون در مقام مقایسه ست؟
11-28-2014، 10:38 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
طالب آفلاین
(کاربر فعال)

ارسال: #4
کلی عرض کنم آیا به نظرتون وجوه شبهی بین کتاب ، و فیلم و تلویزیون هست ؟
آیدا خانم در مورد سوال دوم هم : نه ضرورتا مقایسه بلکه کلا چه جایگاهی تو زندگی آدما دارن ؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: 11-28-2014، 10:41 PM، توسط طالب.)
11-28-2014، 10:41 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
گل پونه آفلاین
مدیر بخش شعرو ادب

ارسال: #5
سلام مجدد
وجه شباهت که بسیاره. ..قطعا این ها همه رسانه هستن برای انتقال خیلی چیزها. .. افکار و عقاید...نارسایی ها و زشتی ها، زیبایی ها ، نشر اخلاق و فرهنگ و فرهنگ سازی یا نمایش مستند واقعیت ها و ....کاش به وجوه اختلاف هم همزمان اشاره کنیم.
من به شخصه کتاب رو به دوتای دیگه ترجیح میدم. دلیلش هم انس بیشترم با اولیه ،هم سکوت و سکون که بعضی وقتا واقعا مثل هوا نیازمندشم. وقتی مطلبی رو تو کتاب میخونم فرصت دارم عمیق تر نگاه کنم. فرصت دارم بارها بخونم بهتر از همه اینکه این فرصت رو دارم که خودم تو ذهنم ازش فیلم بسازم.تصورش کنم و عموما چیزی که ما تصور میکنیم رو بیشتر بهش علاقه مند میشم تا چیزی که جلوی چشممونه. چون ساخته ی خودمونه و اونجوری که دوست داریم.
اما ...گاهی که از سکون خسته میشم فیلم دیدن عالیه. من به سریال تلویزیونی علاقه ندارم.کلا میونه خوبی با تلویزیون ندارم. یعنی گذشته از ضعف پرداخت فیلمنامه و ساخت و هندی بودن اغلب فیلمای تلویزیون که در حوصله ی من نمیگنجن، ترجیح میدم تکلیفم با فیلم با برنامه زود معلوم شه و فیلم سینمایی بهترین گزینه ست ( آخه من از بیماری مزمن کم صبری رنج میبرم )
فیلم سینمایی زیاد تماشا میکنم. فیلم مستند هم بسیار. در کل همه میدونیم که همه این رسانه ها در جای خود بهترین گزینه هستن.انتخاب و کاراییشون بستگی به سلیقه و نیاز و عادات مخاطب داره. اما قطعا در عمق اثرگذاری هیچی به پای کتاب نمیرسه.
(آخرین ویرایش در این ارسال: 11-30-2014، 01:00 AM، توسط گل پونه.)
11-30-2014، 12:59 AM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
طالب آفلاین
(کاربر فعال)

ارسال: #6
مثلاً تو امور مستند یه بردی که فیلم بر کتاب داره ، ارائه ی تصاویره واقعیه که برد بزرگی هم هست ( شنیدن کی بود مانند دیدن ؟ ) . شما با خوندن اسناد واقعی تو یه کتاب خودت یه سری تصاویر میسازی تو ذهنت اما از کجا معلوم چقدر با واقع مطابقن ؟
اما تو داستان و رمان و فیلم بله . حداقل از این لحاظ که انسان آزاده هر تصویری مطابق سلیقه ی خودش بسازه .
12-05-2014، 12:49 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
گل پونه آفلاین
مدیر بخش شعرو ادب

ارسال: #7
من وزیر ارشاد بودم تمام تلاشمو میکردم مردم دوباره کتاب بخونن. هم برای افزایش صبر و حوصله و ذهن مردم. ..هم رونق بازار نشر ، هم انگیزه کار نویسندگی. .. هم بخشیدن لذت واقعی مطالعه...هم و غیره. باقی رسانه ها و حتی اینترنتم خوبه اما
موافقم با این جمله که میگه "هر تغییری لزوما به معنای پیشرفت نیست."
(آخرین ویرایش در این ارسال: 12-06-2014، 06:07 PM، توسط گل پونه.)
12-06-2014، 06:06 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان