امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
// درباره انیمیشن /
نویسنده پیام
گل پونه آفلاین
مدیر بخش شعرو ادب

موضوع‌ها: 83
اعتبار: 33
ارسال: #1
// درباره انیمیشن /
هفت انیمیشن برتر قرن 21
در قرن ما انیمیشن سازی تا به اون حد پیشرفت کرده که در طول اکران، رکورد فروش بهترین فیلم ها رو هم بشکنه و بعضی از اون ها آثاری بی نهایت جذاب و اثر گذار و عمیقه...از بین این آثار خودم سه تا رو دیدم که به خصوص «وال ایی ( اینجا با عنوان اودیسه در...)» واقعا برام به یادمانی بود

Monsters, Inc. 2001
هیولاهای قلب طلایی!
«کمپانی لولوها» به شدت دوست داشتنی است و کمتر کسی می تواند جلویش مقاومت کند و آن را دوست نداشته باشد. فیلم دست می گذارد روی ترس های بچگی همه ما و با قدرتی که دارد، تک تک آن لولوها و هیولاهای خیالی عجیب و غریب را از آسمان به زمین می آورد.
در واقع فیلم با هنرمندی، رویا را به واقعیت تبدیل می کند و تازه اینجاست که مفهوم این واقعیت جدید را به نفع خودش و تماشاگرانش مصادره می کند. در دنیای فیلم، هیولاهایی که قبلا از آنها می ترسیدیم، تبدیل به موجوداتی با هویت و بامزه می شوندن که فقط به خاطر امرار معاش می ترسانند و در واقع قلبی از طلا دارند. خوش به حال بچه هایی که با این طرز فکر محبت آمیز بزرگ می شوند.

[تصویر:  %D9%87%DB%8C%D9%88%D9%84%D8%A7%D9%87%D8%...%DB%8C.jpg]

The Incredibles 2004
خانواده ابرقهرمان ها
در فیلم ها و انیمیشن های مختلف زیاد ابرقهرمان دیده ایم اما نمونه های کمی مثل «شگفت انگیزها» وجود دارد که مسائل درون خانوادگی یک خانواده ابرقهرمان را به تصویر کشیده باشد. در کمال تعجب، اولویت این فیلم نوآورانه نه نجات کره زمین یا خدمت به همنوع، که درگیری ها و مشکلات خانوادگی یک خانواده ابرقهرمان است.
البته در فیلم به اندازه کافی اکشن و هیجان هست اما مهمترین چیزی که موتور محرک فیلم و رابط همه آن تعقیب و گریزها و شیطنت هاست، روابط خانوادگی محکم و پرجزییات ابرقهرمان هاست. چگونگی کنار آمدن ابرقهرمان ها با ابرقهرمانشان و اینکه چطور باید خودشان را با جامعه آدم معمولی ها (یعنی ما) وفق بدهند هم یکی دیگر از جذابیت های «شگفت انگیزها» است.

[تصویر:  %D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%...%D9%86.jpg]

WALL.E2008
اودیسه در کازابلانکا!
احتمالا بهترین انیمیشن پیکسار، شاهکاری بی چون و چرا که بزرگترین، جدی ترین و عمیق ترین ترس های بشر را لابلای داستانی عاشقانه و به شدت تاثیرگذار روایت می کند. آلوده کردن کره زمین و راحت طلبی انسان معاصر به شکلی رادیکال در فیلم نقد شده است. این بار حماسه ساده پیکاری از کره زمین شروع می شود.
از کهکشان راه شیری خارج می شود و دوباره به زمین بازمی گردد. وال. ای دستش را وارد حلقه ای که به دور زحل کشیده شده می کند و در نزدیکی خورشید، باتری های خورشیدی اش را فول شارژ می کند. «وال. ای» جابجا یادآور شاهکارهای جاودانی مثل «کازابلانکا» و «ادیسه فضایی ۲۰۰۱» است. حدودا ۴۵ دقیقه اول فیلم دیالوگ ندارد. چند دلیل دیگر برای شاهکار بودن لازم است؟

[تصویر:  %D8%A7%D9%88%D8%AF%DB%8C%D8%B3%D9%87_%D8...%D8%A7.jpg]

Ratatouille 2007
آشپزباشی
دوباره داستانی که در اوج فانتزی و رویایی بودن، به شکلی به شدت رئال ارائه شده است. تصویر پاریس و شب هایش در »راتاتویی» فوق العاد چشمنواز است. رمی (که موش قهرمان فیلم است) هیچ ربطی به موش های کارتون های دیگر که معروف ترین شان میکی موس است ندارد.
او نزدیک ترین موش کارتونی به واقعیت است؛ با همان چهره و نوع راه رفتن و همان پرزها! اما در فیلم، چنین موشی به سرآشپز یکی از معروف ترین رستوران های پاریس تبدیل می شود و با غذایی که درست می کند، منتقد معروف و سختگیر غذا را به حال و هوای دوران کودکی اش می برد! اگر فیلم را ندیده اید و فکر می کنید این داستان بیش از حد تخیلی است، «راتاتویی» را ببینید تا ایمان بیاورید که «قصه مهم نیست، قصه گو مهم است.»

[تصویر:  %D8%A2%D8%B4%D9%BE%D8%B2_%D8%A8%D8%A7%D8%B4%DB%8C.jpg]

Toy Story3 2010
به سوی تنور آتش
با اینکه انقلاب پیکساری ها با قسمت اول «داستان اسباب بازی» به راه افتاد و همه شاهکارهای بعدی این کمپانی، مدیون آن فیلم است اما بهترین بخش این سه گانه قسمت آخرش است.
«وودی» و «باز» و دیگر عروسک ها، در دو قسمت قبلی جانشان به لبشان رسید که از چشم صاحبشان نیفتند. آنها به هر دری می زدندتا همچنان برای «اندی» جذاب باقی بمانند اما در قسمت سوم، دیگر اندی بزرگ شده و می خواهد به کالج برود.
دیگر هیچ راهی برای عروسک هایی که صاحبشان نیازی به عروسک بازی ندارد نیست جز اینکه همگی دست در دست هم لابلای زباله ها به سوی تنوری از آتش بروند وهمه با هم بسوزند و نابود شوند. تفاوت با انیمیشن های دیگر کاملا مشخص است.

[تصویر:  %D8%A8%D9%87_%D8%B3%D9%88%DB%8C_%D8%AA%D...%D8%B4.jpg]
------------------------------------------------------------------------------

Brave 2012
شاهزاده موفرفری
«بی باک» انیمیشن مهمی برای این کمپانی و طرفدارانش محسوب می شود.
عنوان اولیه فیلم هم «خرس و کمان» بوده. این انیمیشین اولین محصول پیکسار است که پروتاگونیست (شخصیت مثبت اصلی) اش مؤنث است وهمچنین اولین بار است که قصه یک انیمیشن پیکساری در دوران تاریخی گذشته روی می دهد.
انیماتورهای پیکسار برای این انیمیشن سنگ تمام گذاشته اند و برای موهای مریدا، ۱۵۰۰ حلقه موی فرفری رندر کرده اند! از طرف دیگر دو نرم افزار جدید متحرک سازی در طول سه سال برای این انیمیشن ابداع شده است. یکی از این نرم افزارها کاری می کند تا فرفری های موی مریدا متناسب با تحرک بدنش به حرکت دربیاید.

Up 2009
یک عاشقانه بی صدا
«بالا» که یک سال بعد از «وال. ای» ساخته شده، یک فصل بی کلام حدودا ده دقیقه ای دارد که به بهترین عاشقانه های تصویری سینما پهلو می زند. این فصل که با هوشمندی در اوایل فیلم جاگذاری شده، آنقدر موثر و قدرتمند است که سایه اش در تمام طول اثر سنگینی می کند و توجیه کننده انرژی و انگیزه شخصیت اصلی است.
پیرمردی که می خواهد دوتا از بزرگترین رویاهای دوران جوانی اش را به واقعیت تبدیل کند؛ پرواز و خانه ای بر لبه یک آبشار بهشتی. وقتی که او با دنگ و فنگ زیاد و پشت سر گذاشتن ماجراهای مختلف به مقصد رویایی اش می رسد، متوجه می شود که رویایش دیگر برایش آن ارزش سابق را ندارد. دیزنی یا دریم ورکس جرات می کنند سراغ چنین مفهومی بروند؟

Finding Nemo 2003
پدر و پسر
«در جست و جوی نیمو» یکی از آن نمونه های عالی هنر پیکساری ها در ساده سازی است. یک حماسه تمام و کمال که با زبانی به شدت ساده وهمه فهم به تصویر کشیده شده. پدری که پسرش را عاشقانه دوست دارد، به خاطر عشق زیادی که به او دارد، او را از دست می دهد!
پسر که رنجیده خاطر و ناامید شده، به زندگی در آن سوی دنیا منتقل می شود، اما پدر سراسر اقیانوس را طی می کند و با گوشتخواران و موجودات خطرناک مبارزه می کندتا به پسرش برسد و او را از زندان بیرون بیاورد. اگر این داستان را زیر عنوان «در جست و جوی نیمو» نمیخواندید، می توانستید حدس بزنید یک انیمیشن است؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: 12-29-2014، 03:27 AM، توسط گل پونه.)
12-28-2014، 01:23 AM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
hichkas آفلاین
(مدير انجمن)

موضوع‌ها: 94
اعتبار: 71
ارسال: #2
RE: // درباره انیمیشن /
سلام آقا محمود
مطلب مفید و خوبی بود
ممنونم که از انیمیشن نوشتید
جاش خالی بود تو انجمن
موفق باشید

يادم باشد قبل از آنکه در مورد راه رفتن کسی قضاوت کنم

اول کمی با کفشهایش راه بروم
12-28-2014، 12:25 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
hichkas آفلاین
(مدير انجمن)

موضوع‌ها: 94
اعتبار: 71
ارسال: #3
ببخشید آیدا جان Smile
نمی دونم چرا چشمام اشتباه دید کلا حواس پرت بودم حواس پرت تر شدم Confused
احتمالا موقع باز کردن یه مطلب بالا یا پایینش مربوط به آقامحمود بوده
خواستم ویرایش کنم خودمو بزنم به اون راه اما خب...
تازه اگه آقا محسن نمی گفت باز نمی فهمیدم اشتباه کردم Big Grin
شرمنده به هرحال
تازه می خواستم یه اعتبارم بابتش بدم به آقا محمود اون لحظه فرصت نشد Smile
در هرصورت نظرم همونه که گفتم
ممنونم به خاطر مطلب خوبت
زنده باشی

يادم باشد قبل از آنکه در مورد راه رفتن کسی قضاوت کنم

اول کمی با کفشهایش راه بروم
12-28-2014، 01:01 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
hasti آفلاین
(مدیر بخش روانشناسی)

موضوع‌ها: 65
اعتبار: 38
ارسال: #4
سلام

وای من عاشق انیمیشن "موش سر آشپزم" اگه بگم ده بار کامل با فرهاد تماشا کردم دروغ نگفتم ...Smile

مرسی عزیزم
قلبِ من موقع اهدا به تو ایراد نداشت !!!
مشکل از توست اگر پس زده پیوندش را
02-22-2015، 09:12 PM
ارسال‌ها پاسخ
معصوم آفلاین
عضو انجمن

موضوع‌ها: 8
اعتبار: 9
ارسال: #5
سلام