امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دانلود کتاب جمهوری افلاطون pdf
نویسنده پیام
hichkas آفلاین
(مدير انجمن)

موضوع‌ها: 94
اعتبار: 71
ارسال: #1
دانلود کتاب جمهوری افلاطون pdf
[تصویر:  34165_9_ja.jpg]

عنوان: جمهوری افلاطون

نویسنده: افلاطون

مترجم:
محمد حسن لطفی

تعداد صفحات:
568

نوع فایل: PDF

حجم: 4.72 مگابایت

[تصویر:  download.gif]

يادم باشد قبل از آنکه در مورد راه رفتن کسی قضاوت کنم

اول کمی با کفشهایش راه بروم
01-04-2015، 12:50 AM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
طالب آفلاین
(کاربر فعال)

موضوع‌ها: 121
اعتبار: 40
ارسال: #2
RE: دانلود کتاب جمهوری افلاطون pdf
با اجازه بخشی از کتاب رو اینجا بنویسم :
................................................................
... گفت : سقراط ، هیچ برای دیدن ما به پیره اوس نمیایی . اگر به شهر رفتن برای من دشوار نبود خود به دیدن تو می امدم و لازم نبود تو بیائی . زیرا من هرچه میل به لذت های جسمانی را از دست میدهم اشتیاقم به بحث و گفت و گو افزون تر می شود . از این رو تقاضا میکنم ما را از دوستان خود بشماری و گاه گاه به اینجا بیایی و با این جوانان معاشرت کنی .
گفتم : کفالس ، من نیز به گفت و گو با سالخوردگان اشتیاقی خاص دارم زیرا آنان راهی را که ما نیز باید برویم پیش از ما رفته اند . از این رو میل دارم درباره ی این راه خبری به دست آورم و بپرسم که هموار است یا ناهموار و رفتنش آسان است یا دشوار . اینک می خواهم عقیده ی تو را نیز در این باره جویا شوم ، زیرا تو گام در مرحله ای گذاشته ای که شاعر «آستانه ی پیری» نامیده است ، و بپرسم که آیا این مرحله ی زندگی مرحله ی دشواری است یا تو در این باره عقیده ای دیگر داری ؟
گفت : سقراط ، گوش کن تا عقیده ام را فاش بگویم . بسا پیش می آید که سالخوردگانی چون خود من به مصداق آن ضرب المثل مشهور گرد هم می آیند . در این گونه محافل بیشتر آنان ناله و شکایت می آغازند ، و چون به یاد خوشی های دوران جوانی و کامرانی ها و مجالس عیش و نوش می افتند افسرده و غمگین می شوند و می گویند پیری بزرگترین نعمت زندگی را از آنان گرفته است زیرا در جوانی زندگی پر از خوشی و سعادت بوده ولی اکنون تنها نامی از آن مانده است . بعضی هم از بدرفتاری خویشان و نزدیکان گله می کنند و به پیری نفرین می فرستند . ولی ، سقراط ، اعتقاد من این است که آنان مقصر حقیقی را نشناخته اند . چه اگر پیری سبب این وضع بود من و همه ی کسانی که به سن من رسیده اند می بایست دچار همین حال باشیم . ولی کسانی هم دیده ام که در این باره نظری دیگر داشتند . روزی در حضور خود من کسی از سوفوکلس شاعر پرسید : «سوفوکلس ، از حیث توانایی مردی چگونه ای ؟ هنوز جرات می کنی با زنی بیامیزی ؟»
پاسخ داد : «خاموش باش ای مرد . نمی دانی چه قدرخوشحالم که از بند شهوت آزاد شده ام ، چون برده ای که از بند خواجه ای دیوانه و خونخوار آزاد شده باشد .» این پاسخ آن روز مرا بسیار خوش آمد و اکنون نیز اعتبار ان در نظرم کم نشده است زیرا پیری آدمی را از این نظر آزاد و فارغ می سازد . روزی که زنجیر هوس ها از دست و پای آدمی برداشته می شود و آتش شهوت فرو می نشیند ، راستی گفته ی سوفوکلس آشکار می گردد و آدمی از دست مشتی فرمانده دیوانه و ستمکار رهایی می یابد . سقراط ، همه ی سختی های پیری ، خواه از این حیث و خواه از حیث بدرفتاری خویشان و نزدیکان ، ناشی از یک منشا است و آن پیری نیست بلکه وضع روحی خود هرکس است . آنان که درونی منظم و بی تشویش دارند رنج پیری را به آسانی تحمل می کنند ولی برای کسانی که درونشان بی نظم و مشوش است پیری و جوانی هر دو قرین مشقت است .
از این پاسخ بسیار لذت بردم و چون می خواستم ...
...................................................................

دوستان نکات مختلفی میشه از این گفت و گو فایده برد اما من عمدتاً به خاطر دو نکته نقلش کردم :
یکی سودی که در همنشینی پیران هست و دیگری هم حقیقت پیری .
اولی میگه پیر یعنی راه بلد ؛ انسان ظاهربین تمام پیری رو در ضعف بدن میبینه . در حالی که واقعاً باید معتقد بود پیر ممکنه تشخیصاتی بده که جوون نتونه . آنچه در آینه جوان بیند ، پیر در خشت خام آن بیند
دوم این که بعضی ها میگن بچگی چقدر خوب بود چرا بزرگ شدیم ، یا پیری چه بده کاش همیشه جوون بودیم . من دوست ندارم بچه باشم . حیف این همه کمال و شعور و آزادی و رشد که الآن دارم نیست ، همه رو از دست بدم و بشم همون بچه ی کوچولوی ضعیف و ناقص ؟ پیر چیزی داره که با ارزش تر از یه بدن تازه و جوونه ( اگرچه چنین بدنی خیلی با قیمته ) ، یعنی پختگی . پیر ، شعور پخته ای داره .
خوش به حال اونایی که تو جوونی ، پیر و پخته میشن . و بد به حال کسانی که در پیری هنوز خام و کال هستن .
همینطور خوش به حال بزرگی که نشاط و زندگی بهاری یه کودک رو داره .
تشکر که خوندین دوستان
به خودم برسم ، بعید میدونم حل نشده ای بمونه .
01-04-2015، 06:13 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
hasti آفلاین
(مدیر بخش روانشناسی)

موضوع‌ها: 65
اعتبار: 38
ارسال: #3
سلام

بسیار عالی بود ممنونم هم از رویا جون هم از شما آقا طالب استفاده بردم

موفق باشید
قلبِ من موقع اهدا به تو ایراد نداشت !!!
مشکل از توست اگر پس زده پیوندش را
(آخرین ویرایش در این ارسال: 02-21-2015، 03:10 AM، توسط hasti.)
02-21-2015، 03:09 AM
ارسال‌ها پاسخ
mimasam آفلاین
(ناظم انجمن)

موضوع‌ها: 109
اعتبار: 35
ارسال: #4
تست
بجاي اينكه با يك تير چندين هدف رو نشانه رويد...هدف بزرگتري رو انتخاب ، و با چندين تير اون رو بزنيد
رنگ همه باشیم و در عین حال بی رنگ، مثل نور.
01-10-2016، 11:22 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
mimasam آفلاین
(ناظم انجمن)

موضوع‌ها: 109
اعتبار: 35
ارسال: #5
تست
تست
بجاي اينكه با يك تير چندين هدف رو نشانه رويد...هدف بزرگتري رو انتخاب ، و با چندين تير اون رو بزنيد
رنگ همه باشیم و در عین حال بی رنگ، مثل نور.
01-10-2016، 11:22 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان