امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فقیر و غنی
نویسنده پیام
کلکی آفلاین
عضو جدید
*

موضوع‌ها: 4
اعتبار: 1
ارسال: #1
فقیر و غنی
آیا من فقیر از لحاظ مادی با انسان مرفه از نظر اعمالم فرق دارم و اگر بخاطر فقر خطا کنم چه انفاقی نسبت به ثروتمندان
به من میشود سوالی که همواره آزارم میدهد، البته میدانم خدا همه چیز رو در نظر دارد ولی آیا جوابی دارید؟
01-06-2015، 01:59 AM
ارسال‌ها پاسخ
hichkas آفلاین
(مدير انجمن)

موضوع‌ها: 94
اعتبار: 71
ارسال: #2
RE: فقیر و غنی
سوال خوبیه
البته من معتقدم معنای فقیر و غنی این نیست که فردی بی پوله یعنی فقیره و و غنی یعنی شخص پولدار
لطفا به لینک زیر مراجعه کنید و داستان فقیر و غنی رو بخونید
http://behmaps.ir/category/1
داستانیه که داداشم نوشته و اعتقادش به فقیر و غنی رو در داستان گنجونده و اعتقاد من دقیقا شبیه ایشونه
البته سوال شما ارزشمنده اما الان در همین حد خدمت رسیدم امیدوارم دوستان بحث رو ببرن جلو من هم استفاده می کنم هم شرکت
موفق باشید

يادم باشد قبل از آنکه در مورد راه رفتن کسی قضاوت کنم

اول کمی با کفشهایش راه بروم
01-17-2015، 02:54 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
سید محمدرضا مرتضوی آفلاین
(مدیر انجمنِ دین و زندگی)

موضوع‌ها: 28
اعتبار: 38
ارسال: #3
روزى حضرت موسى (عليه السلام) در ضمن مناجات به پروردگار خود عرض كرد خدايا مى‏خواهم همنشينى كه در بهشت دارم ببينم چگونه شخصى است؟ جبرئيل بر او نازل شد و عرض كرد: يا موسى فلان قصاب است در فلان محله همنشين تو خواهد بود، حضرت موسى آمد به دكان ديد جوانى مشغول فروختن گوشت است، شامگاه كه شد جوان مقدارى گوشت برداشت و به سوى منزل روان گرديد.

حضرت موسى همراه او آمد تا درب منزلش و به او گفت: مهمان نمى‏خواهى؟

جواب گفت: خوش آمدى، او را وارد منزل كرد.

حضرت موسى ديد جوان غذايى تهيه نمود، آنگاه زنبيلى آورد پيرزنى را از درون زنبيل خارج كرد او را شستشو داد، غذايش را با دست خويش به او خورانيد، موقعى كه جوان خواست برود و از مادر جدا بشود پيرزن لب خود را به كلماتى كه مفهوم نمى‏شد حركت مى‏دهد بعد از آن جوان براى حضرت موسى غذا آورد، حضرت موسى پرسيد: حكايت تو با اين پيرزن چگونه است؟

عرض كرد: اين پيرزن مادر من است چون مرا مال زيادى نيست كه براى او كنيز بياورم و خدمت كند ناچار خودم خدمت مى‏كنم، حضرت پرسيد: آن كلمات كه بر زبان جارى كرد چه بود؟

جوان گفت: هر وقت غذا به او مى‏خورانم مى‏گويد: خداوند تو را ببخشد و همنشين حضرت موسى در بهشت باشى، حضرت موسى (عليه السلام) فرمود: اى جوان بشارت مى‏دهم به تو كه خداوند دعاى او را درباره‏ات مستجاب كرده، جبرئيل به من خبر داد كه در بهشت تو همنشين من هستى
(پند تاريخ ج 1 ص 69)

سوره ی بقره آیه 286: لَا يُكَلِّفُ اللَّـهُ نَفْسًا إِلَّا وُسْعَهَا ۚ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَعَلَيْهَا مَا اكْتَسَبَتْ...
خداوند هیچ کس را، جز به اندازه تواناییش، تکلیف نمی‌کند. (انسان،) هر کار (نیکی) را انجام دهد، برای خود انجام داده؛ و هر کار (بدی) کند، به زیان خود کرده است.

سوره ی طلاق آیه 7: لِيُنفِقْ ذُو سَعَةٍ مِّن سَعَتِهِ ۖ وَمَن قُدِرَ‌ عَلَيْهِ رِ‌زْقُهُ فَلْيُنفِقْ مِمَّا آتَاهُ اللَّـهُ ۚ لَا يُكَلِّفُ اللَّـهُ نَفْسًا إِلَّا مَا آتَاهَا ۚ سَيَجْعَلُ اللَّـهُ بَعْدَ عُسْرٍ‌ يُسْرً‌ا
آنان که امکانات وسیعی دارند، باید از امکانات وسیع خود انفاق کنند و آنها که تنگدستند، از آنچه که خدا به آنها داده انفاق نمایند؛ خداوند هیچ کس را جز به مقدار توانایی که به او داده تکلیف نمی‌کند؛ خداوند بزودی بعد از سختیها آسانی قرار می‌دهد!

بنده تا حالا اینجوری متوجه شدم:
خداوند به بنده هاش شرایطی میده و واسه هرکس بنا به داده هاش خواسته هایی داره:
واسه پیامبر نماز شب و مسواک زدن و... واجبه اما شاید یه فرد سعادتمندی باشه که اصلا روی نماز شب رو ندیده! داستان قصاب و حضرت موسی علیه السلام گویای همین مطلبه!
ايمان مؤمن كامل نمى شود، مگر آن كه 103 صفت در او باشد:... باطل را از دوستش نمى پذيرد و در مقابله با دشمن، حق را پايمال نمى كند.
* حضرت محمد علیه و آله السلام *
(مستدرک الوسائل، ج 11،ص180)
01-21-2015، 02:42 AM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ
mimasam آفلاین
(ناظم انجمن)

موضوع‌ها: 109
اعتبار: 35
ارسال: #4
(01-06-2015، 01:59 AM)کلکی نوشته است: آیا من فقیر از لحاظ مادی با انسان مرفه از نظر اعمالم فرق دارم و اگر بخاطر فقر خطا کنم چه انفاقی نسبت به ثروتمندان
به من میشود سوالی که همواره آزارم میدهد، البته میدانم خدا همه چیز رو در نظر دارد ولی آیا جوابی دارید؟
حالا من سوال رو عکسش رو از شما میپرسم:
ایاکسی که دارایی های فراوان داره بسبب همین دارایی ها خطایی انجام بده با اونی که این دارایی ها رو نداره برابره؟
مثلا خمس ، خمس واجب هست و بر کسانی که بسبب دارایی و درامدی که دارند بر انها واجب میشود و نپرداختن ان گناه هست. ایا این ادم (که خمسهایش را نپرداخته) میتواند شاکی شود که خدایا چرا به من مال فراوان دادی که خمس بر من واجب شود ؟
یا
حرام حلالی روزی.... معولا روزی طبقه کارگر خیلی کمتر میتونه موجب حرام شدن قرار بگیره تا روزی یه تاجر یا دلال که روزی فلان قدر ملیارد معماله انجام میده....
یا ساده تر
سود خوری، نزول ،رباء
فرد به سبب ثروتش پولش رو نزد بانکی قرار میده که سود بیشتر میده ( فک کنید بانکه مثل بانکهای ما اسلامی نباشند(هر چند بانکهای ما هم نیستند)) ایا ایشون هم میتونه معترض باشه پیش خدا که چرا به من پول دادی؟
بجاي اينكه با يك تير چندين هدف رو نشانه رويد...هدف بزرگتري رو انتخاب ، و با چندين تير اون رو بزنيد
رنگ همه باشیم و در عین حال بی رنگ، مثل نور.
01-31-2015، 03:58 PM
وب سایت ارسال‌ها پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان